10 sposobów

na uczczenie Matki Najświętszej

Wiele miesięcy w Kościele poświęconych jest szczególnym nabożeństwom. W listopadzie modlimy się za wiernych zmarłych, w czerwcu zanurzamy w oceanie miłosierdzia Najświętszego Serca Pana Jezusa, a maj poświęcony jest Matce Bożej. Czy modlisz się za Jej wstawiennictwem? Czy prosisz, by wzięła Cię w opiekę? Masz na to jeszcze czas – maj to
ku temu idealna okazja. Oto dziesięć sposobów na uczczenie Królowej Wszystkich Świętych:

1. Rozpoczęcie dnia z Maryją
Pierwszym gestem, jaki powinniśmy każdego dnia rano wykonać, jest modlitwa poświęcenia się Jezusowi przez Niepokalane Serce Maryi. To gwarancja dobrze rozpoczętego dnia!

2. Angelus / Regina Coeli
Tradycyjnie modlitwę tę odmawia się w południe, ale jeśli z jakichś powodów nie udało Ci się zwrócić ku Matce Bożej
o 1200, możesz przenieść modlitwę na inną porę. „Anioł Pański” przywołuje kluczową obecność Maryi w tajemnicy Zbawienia, a więc Wcielenia, Męki i Śmierci Pana Jezusa.

3. Poświęcenie domu i rodziny
Niepokalanemu Sercu Matki Bożej Przygotuj się do poświęcenia poprzez dziewięciodniowe nabożeństwo różańcowe
i poproś kapłana o poświęcenie obrazu Najświętszej Maryi Panny i błogosławieństwo dla Twojej rodziny. Dzięki temu poświęceniu Bóg Ojciec obdarzy Cię (i wszystkich mieszkańców domu) swym niezmierzonym błogosławieństwem.

4. Nie zapomnij poświęcić też siebie
Kościół przygotował dla nas podpowiedzi formalne, w jaki sposób można poświęcić się Niepokalanemu Sercu. Szczególnie polecane są akty stworzone przez świętych Kościoła. W Twojej książeczce do nabożeństwa z pewnością znajduje się sugerowana treść takiego aktu. Może on radykalnie odmienić Twoje życie. Pamiętaj jednak, że jeśli już raz zawierzyłeś się Niepokalanemu Sercu, możesz odnowić poświęcenie się każdego roku sięgając coraz głębiej do nieskończonego rezerwuaru miłości Boga, którą przynosi nam Matka Najświętsza.

5. Naśladuj Świętą Bożą Rodzicielkę
Jeśli darzymy kogoś miłością, chcemy poznać go lepiej, podążać za nim oraz naśladować wszystkie jego dobre cechy, zwane przez Kościół cnotami. Naśladuj więc cnoty Maryi, a znajdziesz się na prostej ścieżce ku świętości.

6. Pokusa? Wezwij Naszą Panią
Nasze życie polega na walce do samej śmierci. Nie powinniśmy sami walczyć z szatanem, pokusami ciała i świata
w pojedynkę - możemy nie dać rady. Co więc czynić? Powinniśmy zawsze, gdy odczuwamy pokusę, prosić o pomoc Maryję. Szatan panicznie boi się Jej imienia! A więc w chwilach pokusy, zmów po prostu pobożnie „Zdrowaś Mario”!
Efekt murowany.

7. Maryja w roku liturgicznym - te dni są dla Ciebie
Czy zapoznałeś się z potężną obecnością Maryi w Mistycznym Ciele Chrystusa, którym jest Kościół? Szczególnie warto poznać Jej obecność w roku liturgicznym. Duża liczba świąt ku Jej czci świadczy o wielkiej pobożności maryjnej wśród członków ludu Chrystusa. Matka Boża ma szczególne miejsce w kościelnym kalendarzu - jest w końcu Matką Kościoła.

8. Czytajmy o Królowej Anielskiej
Aby być wiernym i pobożnym synem Maryi, potrzebujemy duchowej i intelektualnej formacji. Musimy, zatem pielęgnować zarówno nabożeństwa jak i znajomość doktryny.

9. Zostań apostołem Maryi
Jednym z najlepiej znanych współczesnych „maryjnych świętych” jest św. Maksymilian Kolbe. Odznaczał się ogromną miłością do Matki Zbawiciela. Jedną z metod, które proponował, było nabożeństwo do Niepokalanej z pomocą Cudownego Medalika.

10. Uczyń różaniec podstawą swego życia
Matka Boża ukazując się w Fatimie trójce dzieci, za każdym razem (aż sześciokrotnie) nalegała na odmawianie różańca. Czy możesz odmówić powtórzonej sześciokrotnie prośbie własnej Matki?

opr.
Bartłomiej Paduch